LITURGICKÝ ROK

  • 21.06.2020 22:53

    12. NEDĚLE V MEZIDOBÍ - Cyklus A



    Liturgie nedělí před prázdninami nás zavedla mezi učedníky, které Kristus vybízí, aby hlásali evangelium. To je ovšem riskantní jednání. O co se lze opřít? Dnešní neděli je tak možné spojit s modlitbou za všechny misionáře a hlasatele evangelia.

     

    Více: https://www.vira.cz/12-nedele-v-mezidobi-cyklus-a.html 

     

  • 21.06.2020 22:45

    Svátek Neposkvrněného Srdce Panny Marie

                                                 

     

         Úcta k Neposkvrněnému Srdci Panny Marie má v Církvi svou historii. V XVII. století se o její šíření zasloužil svatý Jan Eudes (1601 – 1680). Sestavil k tomuto svátku mešní texty a slavil ho
    ve své řeholní kongregaci. V roce 1668 dosáhl schválení těchto textů od kardinála legáta pro celou Francii. Řím zatím několikrát odmítl svátek schválit. Teprve po zavedení svátku Božského Srdce v roce 1765 byl svátek Mariina srdce povolen také na některých dalších místech. Nejdříve Pius VII. a pak Pius IX. ve vybraných chrámech povolili zvláštním způsobem uctívat toto Srdce. Římský misál z roku 1814 uvádí tento mešní text mezi svátky „pro aliquibus locis“.

          K zásadní změně došlo v roce 1944. Když papež Pius XII.
    pod vlivem fatimských zjevení a hrůzy 2. světové války zasvětil 8. prosince 1942 svět Neposkvrněnému Srdci Panny Marie, učinil při tomto zasvěcení i nepřímou zmínku o Rusku a dosáhl tak obratu
    ve vývoji druhé světové války, rozšířil v roce 1944 kult Neposkvrněného Srdce Panny Marie na celou církev na věčnou památku tohoto historického zasvěcení. Chtěl tak dosáhnout míru mezi národy, svobodu pro Církev, obrácení hříšníků a rozšíření ctností lásky a čistoty.

     

          Původně byla tomuto svátku zasvěcena neděle v oktávu Nanebevzetí Panny Marie, pak sobota po svátku Božského Srdce. Nakonec Pius XII. rozšířil kult Neposkvrněného Srdce Panny Marie pro celou církev a stanovil jeho slavení na 22. srpna, neboli oktáv Nanebevzetí.

     

           Dodnes ani po uplynutí takřka jednoho století nesplněný požadavek, aby papež zasvětil Rusko Neposkvrněnému Srdci Panny Marie ve spojení se všemi biskupy světa, patří k ústřednímu tématu fatimského zjevení a tato okolnost hraje klíčovou roli ve stále tragičtějším vývoji dějin církve i světa. (viz)

     

    K úctě svého Neposkvrněného Srdce si Matka Boží vyžádala zvláštní smírnou pobožnost pěti prvních sobot v měsíci.

     

    Mešní text

    Liturgie svátku zdůrazňuje duchovní úsilí Srdce první Ježíšovy Učednice, které naslouchalo jeho slovům a uchovávalo je v sobě. Maria nás tak učí čerpat z hloubky Božího Slova, kterým nás Bůh vede v našem životě.

     

    Introit netvoří tentokrát verš žalmu, ale slova svatého Pavla z listu Židům: Přistupujme s důvěrou k trůnu milosti, abychom dosáhli milosrdenství a nalezli milost, kdykoliv potřebujeme pomoc (4,16). Teprve pak přichází ke slovu žalm: Ze srdce mi vytryskla slavnostní řeč, přednesu svůj zpěv králi (Ž 44, 2).

     

    Orace oslavuje Mariino Srdce jako nejdůstojnější příbytek Ducha Svatého, a také nás vybízí, abychom podle tohoto Srdce žili. 

     

    Epištola (Sir 24, 23-31) opěvuje Marii, která se nám sama představuje jako vonná a plodná révu, zve nás, abychom se sytili
    z jejích plodů, neboť, jak praví, …jsem matkou krásného milování, bázně a poznání. Samotné pomyšlení na mě je sladší než med. Kdo mě poslouchá, nebude zahanben, kdo se mnou zabývá, nezhřeší.

     

    Evangelium nás zavádí pod kříž, kde bylo Neposkvrněné Srdce probodeno nejkrutějším mečem, aby se Maria tak stala naší Matkou.

     

    V offertorium zaznívají slova Mariina chvalozpěvu.

     

    Secreta je prosbou, aby Pán naše srdce zanítil stejným plamenem, jakým plane Srdce blahoslavené Panny Marie.

     

    Communio (Jan 19, 26-27) nám připomíná, že k daru, ve kterém nám Pán daruje sám sebe, připojuje i svou nejsvětější Matku.

     

    Na závěr prosíme, abychom na přímluvu té, jejíž Neposkvrněné Srdce uctíváme, byli osvobozeni z přítomných nebezpečí a dosáhli věčného života.


     

<< 1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Proč  se  vůbec

modlit  růženec ?

Lidé se mě často ptají, jestli se modlím růženec. Myslí si, že já jako moderní kněz, co jde s dobou, to přenechávám „bigotním  ženským“.

Modlím se ho každý den a rozjímám o něm.

Růženec mám nesmírně rád.

Modlím se ho na malinkém kulatém růženci -

- je to praktické a přitom nenápadné.

 

Rodinné  album  Panny  Marie

 

Růženec je rozjímání o dvaceti zásadních okamžicích  Ježíšova života, které prožívá také jeho matka. S růžencem můžeme rozjímat o Kristově životě a o nejzávažnějších momentech v životě jeho matky. Je to skvělé rodinné album. Střídá se v něm radost s utrpením a končí nádherným oslňujícím světlem: vzkříšením.

Otevřme rodinné album Panny Marie

a uvažujme o velkých okamžicích jejího života!

Vzývejme ji v modlitbě růžence.

Mějme stále v kapse „růžencové kolečko“,

které nám ulehčí kdykoliv a kdekoliv říkat

prostě jako dítě: „Zdrávas Maria…“

Omílání  stále  stejné  modlitby

 

Jednou z námitek proti růženci je tvrzení, že je to „omílání stále stejné modlitby, což unavuje a člověk při tom pak myslí na jiné věci“.  Myslím si ale, že opakuješ-li modlitbu „Zdrávas Maria“ soustředěně, pak, i když se občas v mysli odchýlíš, zůstáváš v proudu, v dechu lásky, který tě nese a oživuje. Růženec tě tak uvádí do povznášejícího ovzduší.

Modlitba totiž nepřitahuje nebesa k zemi. Je to povznesení tvého srdce k Bohu, který ví lépe než ty, co potřebuješ.

 

Bůh  počítá  i  s  (námi)  malými

 

            Bůh vždycky vykonal velké věci s malými a bezvýznamnými. Nedává přednost „hrdinům“, jako je Rambo nebo Schwarzenegger. V televizi vidíš chlapy svalnaté, pěkné na pohled, jak překonávají všechna nebezpečí a překážky. A ty jim věříš! Sdělovací prostředky ti říkají: „Nejsi-li krásný ani prachatý, ani svalnatý, mimořádně inteligentní, platíš za blbce.“  Bůh si však naštěstí počíná jinak!

 

Proč  se  vůbec  obracet  k Marii?

 

Pokud  měl člověk milující mámu, něžnou, pozornou, vždycky k dispozici, mazlivou, ráznou i laskavou, spravedlivou a schopnou říci i „ne“, dostal tak parádní výbavu. Moje máma je taková. A taková byla Maria. Jestli ale tvá matka nebyla taková, jakou jsi chtěl mít, tím spíše a  více se obracej k Marii!

 

Zpracováno podle knihy „Setkání s Marií“ od Guy Gilberta - kněze

pařížského podsvětí.  Vydalo Karmelitánské nakladatelství 2002

 

 

Kontakt

Římskokatolická farnost sv. Petra a Pavla, apoštolů
Hradní 19
Nový Hrádek
549 22

+420 731 598 858