1917–2017: 100 let od zjevení Panny Marie ve Fatimě

15.05.2017 08:27

Rok 2017 - rok významných výročí:

500 let od reformace
300 let zednářství
100 let od říjnové revoluce v Rusku
100 let od zjevení Fatimské Panny Marie

Pomiňme zde  jubilea Luthera, zednářských lóží a Lenina, které by měly mít spíše ráz smutečních obřadů. Soustřeďme se na události ve Fatimě: 

1917 - šest zjevení Panny Marie ve Fatimě; první 13. května 1917 a poslední 13. října 1917. 

Rok 1917 je předposledním rokem první světové války. Je poznamenán krvavými boji a velkými ofenzívami. 
Rok 1917 je současně i převratným osudovým rokem:
Dobře měsíc před prvním mariánským zjevením ve Fatimě, 6. dubna, vyhlásily USA Německé říši válku a tak vstoupily do první světové války. 
A 8. dubna propašovalo německé armádní vedení Lenina z Curychu do Ruska. Přesně měsíc po posledním mariánském zjevení ve Fatimě začíná Lenin ruskou revoluci, která svět natrvalo změní. 
Obě tyto události, vstup USA do války a ruská bolševická revoluce, budou pro první světové válku rozhodující a v r. 1918 povedou k jejímu konci. 
 

13. květen 1917: den vůbec prvního zjevení Panny Marie ve Fatimě je poznamenán pozoruhodnými událostmi jinde: v Moskvě, Římě i ve Fatimě samotné, jak uvedl pater Georg Scharf OMI v knize "Fatima aktuální": 
13. květen 1917Moskva: Den prvního zhanobení kostela „v předvoji“ revoluce 
13. květen 1917, Řím: v poledne je Eugenio Pacelli, pozdější papež Pius XII., vysvěcen na biskupa, aby pak byl jako nuncius poslán v náročné misi do Německa jako "posel míru" 
13. květen 1917, Fatima: Farář Manuel Marques Ferreira na slavnostní mši káže o nové encyklice Benedikta XV.: Papež v ní k modlitební křížové výpravě za pokoj na přímluvu Matky Boží vyzývá celý svět
1917 - 2017: Mariánská zjevení ve Fatimě mají politickou výbušnou sílu už od počátku. Ve třetím zjevení - 13. července 1917 - Matka Boží mluví
o konci války, i o jiné horší válce, o Rusku. I tuto sílu má Fatima dodnes, jak to páter Scharf zpracoval: 
Fatima je a zůstává zpočátku jen poutním místem Portugalska. Teprve až později, zejména během druhé světové války, a ještě více po ní, se její zjevení dostávají na jeviště dějin. 
Druhá světová válka mnoha lidmi tvrdě otřásla a tak byli ochotni přijímat poselství z Fatimy. Občas se zdálo, jako by ho chtěl vyslechnout celý svět. Ale tato ochota pomalu postupně mizela… 

S atentátem na papeže Jana Pavla II. se Fatima do povědomí opět více dostává, krátký čas se o ní mluvilo. Atentát byl totiž spáchán na výročí  Fatimy, 13. května 1981, a přesně v hodinu, v níž se Matka Boží zjevila. Brzy však nastává kolem Fatimy opět ticho. 

V noci na 19. srpna 1991, na den výročí čtvrtého tamního mariánského zjevení, se v Rusku začal puč stalinistů. V předvečer svátku Panny Marie Královny, 22. srpna, dostává se světové veřejnosti uklidňujících zpráv
o potlačení puče. Borisi Jelcinovi se to zdařilo s pomocí vysílače, který mu dala k dispozici německá nadace "Ostpriesterhilfe" (tj. Pomoc východním kněžím). 
Z vděčnosti dal potom Boris Jelcin 13. října vysílat pořad o Fatimě na prý 150 televizních a 350 rozhlasových stanicích. Tomu se pak dostalo takové odezvy, že 7. listopadu - právě na výročí říjnové revoluce - relaci stanice znovu odvysílaly. Německý tisk - i ten církevní - o tom však pomlčel. Navzdory tomu zůstává Fatima a její sto let staré události stále aktuální. 

Co můžeme v r. 2017 očekávat? To přirozeně nevíme. Ať se však letos přihodí cokoli, chceme zde písemně předložit jen tyto tři závěry: 

*Historický pohled na mariánská zjevení ve Fatimě odvádí nás od pouze zkráceného pozitivistického náhledu na dějiny a vybízí k hlubokému zamyšlení se nad historií. 

*Měli bychom zkusit rozpoznávat znamení doby a více důvěřovat Boží prozřetelnosti. Církev nelze zničit zvenčí a ani zevnitř ne! Může se stát, že bude jako Job strašně trpět, ale na konci stojí plnost života. 

*Fatimské poselství je v nejvyšší míře stále aktuální. Bůh se jen zřídkakdy vyjádřil v novodobé historii tak zřetelně, jako se tomu stalo ve Fatimě - pomysleme jen na sluneční zázrak. Neměli bychom tedy celou fatimskou událost zanedbávat tak trestuhodně, jako dosud. 

(upraveno a zkráceno)
 

 

Zdroj: https://alianciazanedelu.sk/archiv/10913 
Převzato z www.magnificat.sk, naleznete v souboru článků zde.  

Zpět

Kontakt

Římskokatolická farnost sv. Petra a Pavla, apoštolů
Hradní 19
Nový Hrádek
549 22

+420 731 598 858