24. červen - Slavnost NAROZENÍ SV. JANA KŘTITELE

24.06.2018 15:55

Svatý Jan Křtitel je omilostněným velikánem na rozhraní Starého a Nového zákona. Je velikým (podle předpovědi andělské) jak svým posláním, tak dokonalostí, se kterou úkolu svému dostál. V dějinách spásy zaujímá ojediněle významné místo. Jeho životopis je zaznamenán v evangeliích inspirovanými svatopisci. Zřídka líčí Písmo svaté život i dílo některého světce tak obšírně a tak slavně, jako Předchůdce Páně. Evangelijní životopis svatého Jana Křtitele líčí jeho početí a narození (Lk kap. 1), jeho vystoupení a působení (Lk kap. 3; Mt kap. 3; Jan 1; 3, 22-36), jeho uvěznění a mučednickou smrt (Mk 6, 14-29). Sám božský Spasitel je takřka autorem kanonisační buly tohoto světce, neboť slavně a veřejně jej vyhlašuje za nejvýznamnějšího proroka, za největšího mezi zrozenými ze ženy, za nového Eliáše, za “svíci hořící a svítící”. (Lk kap. 7; Jan kap. 5).

Právem oslavuje Církev tohoto velikána zvláštním způsobem. Všechny ostatní svaté a světice ve dny blahoslavené jejich smrti (den smrti byl jim narozeninami nebeskými). “U jiných světců a vyvolenců Božích” – dí svatý Augustin – “slaví se v Církvi onen den, ve kterýž narodili se pro věčnost, dokonavše život vezdejší a zvítězivše nad světem.” Jen u Panny Marie, bez poskvrny hříchu počaté, oslavujeme i počátek jejího pozemského života a stejně slavíme den narození. Předchůdce Páně, ježto tento světec “byl naplněn Duchem svatým ještě v životě své matky” (Mt 1, 15), svatý Jan, vstupuje do života v jasu milosti a darů Ducha Svatého.

(převzato z www.krasaliturgie.cz; upraveno)