ODPUSTKY PRO DUŠE V OČISTCI

27.10.2015 15:21

V neděli 1. listopadu na Slavnost všech svatých odpoledne a v pondělí 2. listopadu po celý den (Vzpomínka na všechny věrné zemřelé) je možné při návštěvě kteréhokoli kostela získat plnomocné odpustky, přivlastnitelné pouze duším v očistci.

Krom tří obvyklých podmínek (svátost smíření, sv. přijímání, modlitba na úmysl Svatého otce) je podmínkou pomodlit se při návštěvě kostela modlitbu Páně a vyznání víry.

Od 1. do 8. listopadu je možno získat po splnění tří obvyklých podmínek denně plnomocné odpustky, přivlastnitelné pouze duším v očistci, navštíví-li někdo hřbitov a pomodlí se tam třeba jen v duchu za zemřelé; v ostatních dnech lze takto získat odpustky částečné.

……

*Odpustky se získávají prostřednictvím Církve, která na základě moci svazovat a rozvazovat, udělené Ježíšem Kristem (srov. Mt 16,18-19), zasahuje ve prospěch určitého křesťana a otevírá mu poklad zásluh Krista a svatých, aby dosáhl od Otce milosrdenství prominutí časných trestů za své hříchy. Tímto způsobem Církev nechce pouze poskytnout tomuto křesťanu pomoc, nýbrž touží ho i pobídnout, aby konal skutky zbožnosti, pokání a lásky.

*Protože zemřelí věřící, kteří se očišťují, jsou také členy téhož společenství svatých, můžeme jim pomáhat, mimo jiné tím, že pro ně získáváme odpustky, aby byli zproštěni časných trestů, které si zasloužili za své hříchy. (KKC 1478 – 1479)

Čti: Odpustky (Katechismus katolické církve, 1032; 1471-1479; 1498)

Dále též na: https://www.vira.cz/