Novinky

  • 07.05.2016 23:05

    NOVÁ RUBRIKA: MLÁDEŽ

    Aktuálně nové informace k letním táborům pro děti a mládež,   zde...  

  • 05.05.2016 12:47

    Přednáška P. Jana Rybáře SJ

  • 03.05.2016 16:49

    MÁJOVÉ POBOŽNOSTI

    Nový Hrádek:         středa

    Borová a Sněžné:     sobota

    na závěr mše svaté

  • 07.04.2016 13:09

    BENEFIČNÍ KONCERT PAVLA ŠPORCLA

    Neděle 1. 5. 2016 BROUMOV, Benefiční koncert Pavla Šporcla
     
    Zájemci o účast na koncertě hlaste se do neděle 10. dubna v sakristii nebo u o. Tluky. Objednávka vstupenek bude vyřízena v pondělí 11. dubna. Podrobnosti ohledně dopravy budou sděleny později.
    Účastí na koncertě můžeme přispět k realizaci dalších oprav areálu broumovského kláštera.
     
    PJT

     

  • 18.03.2016 08:30

    CIRKEV.CZ

    Katolická církev nabízí informace na novém webu cirkev.cz

  • 26.02.2016 09:56

    SOBOTA A NEDĚLE V ROKOLI

    V sobotu 27. února je pravidelná pouť za nová duchovní povolání; v 8.45 Růženec; Mše sv. v 9.30 hod; po ní adorace a na závěr Křížová cesta.

    V neděli 28. února můžeme slavit Mši svatou s našimi biskupy a bohoslovci Arcibiskupského semináře v Praze. Začátek v 15.00 hod.

    Po oba dny v kapli Nejsvětější Trojice (dům sester).

  • 10.02.2016 12:57

    DOBA POSTNÍ

    POPELEČNÍ STŘEDA

    (lat. feria quarta cinerum, příp. dies cinerum)

    je 46. den před Zmrtvýchvstáním Páně, který zahajuje dobu postní. Tato trvá 40 postních dní (zbylých 6 dnů jsou neděle). V tradičním římském ritu je vždy středou po 2. neděli po „Devítníku“ (latinsky Quinqagesima).
    Je dnem přísného postu a připomínkou pomíjivosti pozemského života a povinnosti kát se za své hříchy.

    Během obřadů popeleční středy se přede mší sv. světí popel a následně jsou jím věřící znamenáni na čele.
    V dobách raného křesťanství šlo o den, během kterého těžcí hříšníci zahajovali veřejné pokání, které trvalo přes celou postní dobu.

    Datum
    Datum Velikonoc a s nimi spojených svátků v církevním kalendáři je pohyblivé, takže Popeleční středa připadá
    v různé roky na různá data - podle toho, na který den připadají Velikonoce a zda se jedná o rok přestupný či nikoliv. Nejdříve může připadnout na 4. únor (nastane roku 2285), nejpozději na 10. březen (nastane r. 2038). V roce 2017 připadne Popeleční středa na 1. březen…

    Označení popelem - popelec

    V dobách raného křesťanství byl první den postní doby dnem, během kterého těžcí hříšníci zahajovali veřejné pokání, jež trvalo přes celou postní dobu, během které byli vykázáni z kostela a u kostelních dveří prosili věřící o modlitby. Vykázání z kostela předcházelo symbolické sypání si popela na hlavu jako znak pokání. Zatímco veřejné pokání vymizelo, sypání popela coby symbol pokání přetrvalo, obecně se rozšířilo a dnes může být součástí obřadů Popeleční středy právě jako udělování popelce.

    Používaný popel se získává spálením nejčastěji jívových ratolestí posvěcených o Květné neděli předchozího roku a před udílením znamení popelce se světí.
    V tradičním římském ritu znamenaná osoba klečí a kněz jí buďto sype popel na hlavu nebo znamená popelem na čele a říká „Memento, homo, quia pulvis es, et in pulverem reverteris!“ (= „Pamatuj, člověče, že prach jsi a v prach se obrátíš!“) Jde o slova z Gn 3,19, k nimž je přidáno oslovení „Memento, homo“. U nás jsou věřící - - zpravidla vestoje - znamenáni na čele popelem za slov „Čiňte pokání a věřte evangeliu!“  (Mk 1,15) či „Pamatuj, že jsi prach a v prach se navrátíš!“

    Papež
     tradičně konává obřady Popeleční středy v římské  bazilice sv. Sabiny. V roce 2013 byly však přesunuty výjimečně do  svatopetrské baziliky, neboť obřady se konaly krátce poté, co Benedikt XVI. oznámil svou rezignaci, pročež byla očekávána mimořádně vysoká účast věřících z celého světa.

     

  • 24.01.2016 22:00

    25. leden - Svátek Obrácení svatého Pavla, apoštola

    25.1. slaví církev svátek Obrácení sv. Pavla. Apoštol národů se při cestě do Damašku setkal s Ježíšem Kristem a obrátil se, změnil své smýšlení. Připomínáme si Boží zásah, kterým byl do prvotní církve povolán za nového apoštola její pronásledovatel, aby přinesl víru v Ježíše Krista do pohanského světa. Informujeme o významu tohoto svátku.

    Obrácení apoštola Pavla při setkání s Kristem na cestě do Damašku bylo nejrychlejším a nejvýznamnějším v dějinách. Chtěl sloužit Bohu tak, jak k tomu byl vychován; ke skutečné službě se však musel obrátit a to se stalo, když se Krista zeptal: "…Co mám dělat, Pane?" (Sk 22,10) O jeho obrácení se dočteme v Bibli na více místech v Novém zákoně: Sk 9,1-22; 22,3-16; 1kor 15,9-10; Gal 1,11-24; 1 Tim1,12-16.

    Pavel z Tarsu v Kilikii, žid, který měl práva římského občanství, byl nazýván Šavel. Rodem patřil k izraelskému kmeni Benjamin a jeho židovské jméno Saul (Šavel) měl po králi, od nějž byl odvozován jeho původ. Zřejmě s římským občanstvím zase souviselo jméno Pavel, které používal od svého obrácení. Jeho rodiště Tarz s řeckou kolonií se nachází na území dnešního Turecka. Bylo kulturním a obchodním střediskem Římské říše.

    S tím souviselo Šavlovo získání znalostí řecké kultury a později římského práva. Vzdělal se v řeckých vědách a vyučil se stanařskému řemeslu. Byl poslán do Jeruzaléma, kde byl jako žák Gamaliele znalcem Starého zákona, horlivým farizejem i pronásledovatelem křesťanů. Nechyběl při kamenování sv. Štěpána, opatroval pláště útočníků. Potom pokračoval v pronásledování Kristových vyznavačů s přesvědčením, že slouží Bohu, kterého miluje.

    Na cestě do Damašku, odkud chtěl v poutech přivést křesťany, byl zasažen mocí Kristova světla: "Padl na zem a uslyšel hlas: Saule, Saule, proč mne pronásleduješ? Saul řekl: Kdo jsi, Pane? On odpověděl: Já jsem Ježíš, kterého ty pronásleduješ. Vstaň, jdi do města a tam se dovíš, co máš dělat. …Saul vstal ze země, otevřel oči, ale nic neviděl. Museli ho vzít za ruce a dovést do Damašku. Po tři dny neviděl, nic nejedl a nepil." (Sk 4,9)

    "Všechno má svůj čas."(Kaz 3) A je čas se zastavit, podívat se na sebe, ne na druhé, protože i já mohu být pronásledujícím Šavlem. Také já si mohu myslet, že dělám něco správně, že sloužím Bohu a ono to může být poněkud opačně. Na každém je něco dobrého a jen Bůh vidí dokonale každého z nás. Každého přitom stejně dokonale miluje a u chybujících touží po jejich obrácení. U Šavla zvolil prostředek svého zjevení ve prospěch celé církve.

    V tomto zjevení Saulovi byl dar i pro nás – připomeňme si, jaké vedení skrze Pavla máme v jeho listech, jaký vzor najdeme v jeho spolupráci s Duchem Svatým, pro jehož působení se Pavlovo srdce plně otevřelo. Setkání s Ježíšem ho proměnilo v nejhorlivějšího hlasatele evangelia.

    Také my se setkáváme s Kristem – ve svátostech – a přijímáme Ducha Svatého. Otevíráme však dostatečně svá srdce jeho působení? Máme v něm místo pro Boží odpověď a vedení? 

    "Bože, Ty jsi vyvolil apoštola Pavla, aby se stal učitelem národů; připomínáme si dnes jeho obrácení a prosíme tě: Dej, ať jsme i my připraveni plnit tvou vůli a vydávat světu svědectví o tvé pravdě. Skrze tvého Syna Ježíše Krista, našeho Pána, neboť on s tebou v jednotě Ducha Svatého žije a kraluje po všechny věky věků. Amen."

    závěrečná modlitba breviáře

    Zdroj ČBK

  • 17.01.2016 22:07

    FOTOGALERIE: Obnova manželských slibů

    Obnova manželských slibů
    Na svátek Svaté rodiny obnovily manželské páry z naší farnosti své sliby.
     
    Foto: Josef Balcar, ve farní fotogalerii...

  • 17.01.2016 11:53

    TÝDEN MODLITEB ZA JEDNOTU KŘESŤANŮ

    18. leden - Památka Panny Marie, Matky jednoty křesťanů

    Už sv. Ambrož učil, že Bohorodička je vzorem církve ve víře, lásce a dokonalé jednotě s Kristem.

    Společná úcta k Matce Boží zůstala poutem mezi západními a východními křesťany i po jejich rozdělení (1054), proto také bylo úsilí o obnovení jejich jednoty často svěřováno právě pod její ochranu.

    Památku církev slaví od 10. září 1966.

     

    S památkou je spjat i celý následující Týden modliteb za jednotu křesťanů… Jak v ČR tak v celém křesťanském světě se koná od 18. do 25. ledna.

     

    * * * * *

Záznamy: 261 - 270 ze 308
<< 25 | 26 | 27 | 28 | 29 >>

Kontakt

Římskokatolická farnost sv. Petra a Pavla, apoštolů
Hradní 19
Nový Hrádek
549 22

+420 731 598 858