LITURGICKÝ ROK

  • 11.07.2020 20:57

    14. červenec - Bl. Hroznaty, mučedníka

     

       Narodil se kolem roku 1160 z urozeného českého rodu. Po smrti manželky a syna věnoval své jmění na založení dvou premonstrátských klášterů, mužského v Teplé (1193) a ženského v Chotěšově (kolem 1202), a svědomitě se o ně staral. Třikrát putoval do Říma. Po návratu do Teplé oblékl řeholní šat.
      Při hájení práv svých řeholních fundací se dostal do sporu s nepřáteli, byl od nich poblíž Hroznětína zajat, odvlečen do vězení a 14. července 1217 umořen hladem. Jeho tělo bylo pohřbeno v tepelském klášterním kostele a brzy byl sepsán první jeho oslavný životopis (kolem 1259). Za blahoslaveného byl prohlášen v roce 1897.

     




     

    Více na webu Kláštera premonstrátů v Teplé: https://www.klastertepla.cz/klaster/blahoslaveny-hroznata/o-bl-hroznatovi.html 


     

  • 05.07.2020 19:23

    5. červenec, slavnost sv. Cyrila, mnicha, a Metoděje, biskupa



          Pán ustanovil ještě jiných dvaasedmdesát učedníků, poslal je před sebou po dvou do všech měst a míst, kam chtěl sám přijít, a řekl jim:

    „Žeň je sice hojná, ale dělníků málo. Proste proto Pána žně, aby poslal dělníky na svou žeň. Jděte! Posílám vás…“  Viz Lk 10,1-9

     

         „Jděte! Posílám vás…“ Po těchto slovech bychom čekali přesné určení cíle cesty. Kam to vlastně máme dojít?! Finální destinace však zůstává zcela neupřesněna. A z nejasného určení: „do všech měst a míst, kam chtěl sám přijít“, jasně cítíme, že nelze očekávat útulné místečko, kde bychom si
    po namáhavé cestě bez měšce a bez mošny konečně oddechli a vyložili nohy unavené a sedrané putováním bez opánků. Naopak, vnímáme, že všechna místa, kam chce Pán přijít, představují spíše nekonečnou množinu míst,
    s nimiž můžeme být sotva hotovi, než přijde Pán (srov. Mt 10,23). Ten, který
    o sobě řekl, že on sám je Cesta, nás neposílá do nejbližšího cíle, kde sklidíme nadšený potlesk diváků a s ulehčením si plácneme do dlaní se zvoláním: „Hotovo!“ On nás posílá na cestu! Obsahem hlásání na této cestě je totiž poselství: „Přiblížilo se k vám Boží království!“ Boží slovo se vyznačuje tím, že uskutečňuje to, co oznamuje. Má-li to platit i pro slovo o blízkosti Božího království, je nezbytné, aby se ti, kdo ho hlásají, sami neustále přibližovali
    k těm, komu ho hlásají. A zároveň jim přinášeli pokoj, přijetí, uzdravení, úlevu… - zkrátka autentickou lidskou blízkost, která je účinným znamením blízkosti Božího království.

                                                                      (převzato z www.paulinky.cz)












     

          

     

1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Proč  se  vůbec

modlit  růženec ?

Lidé se mě často ptají, jestli se modlím růženec. Myslí si, že já jako moderní kněz, co jde s dobou, to přenechávám „bigotním  ženským“.

Modlím se ho každý den a rozjímám o něm.

Růženec mám nesmírně rád.

Modlím se ho na malinkém kulatém růženci -

- je to praktické a přitom nenápadné.

 

Rodinné  album  Panny  Marie

 

Růženec je rozjímání o dvaceti zásadních okamžicích  Ježíšova života, které prožívá také jeho matka. S růžencem můžeme rozjímat o Kristově životě a o nejzávažnějších momentech v životě jeho matky. Je to skvělé rodinné album. Střídá se v něm radost s utrpením a končí nádherným oslňujícím světlem: vzkříšením.

Otevřme rodinné album Panny Marie

a uvažujme o velkých okamžicích jejího života!

Vzývejme ji v modlitbě růžence.

Mějme stále v kapse „růžencové kolečko“,

které nám ulehčí kdykoliv a kdekoliv říkat

prostě jako dítě: „Zdrávas Maria…“

Omílání  stále  stejné  modlitby

 

Jednou z námitek proti růženci je tvrzení, že je to „omílání stále stejné modlitby, což unavuje a člověk při tom pak myslí na jiné věci“.  Myslím si ale, že opakuješ-li modlitbu „Zdrávas Maria“ soustředěně, pak, i když se občas v mysli odchýlíš, zůstáváš v proudu, v dechu lásky, který tě nese a oživuje. Růženec tě tak uvádí do povznášejícího ovzduší.

Modlitba totiž nepřitahuje nebesa k zemi. Je to povznesení tvého srdce k Bohu, který ví lépe než ty, co potřebuješ.

 

Bůh  počítá  i  s  (námi)  malými

 

            Bůh vždycky vykonal velké věci s malými a bezvýznamnými. Nedává přednost „hrdinům“, jako je Rambo nebo Schwarzenegger. V televizi vidíš chlapy svalnaté, pěkné na pohled, jak překonávají všechna nebezpečí a překážky. A ty jim věříš! Sdělovací prostředky ti říkají: „Nejsi-li krásný ani prachatý, ani svalnatý, mimořádně inteligentní, platíš za blbce.“  Bůh si však naštěstí počíná jinak!

 

Proč  se  vůbec  obracet  k Marii?

 

Pokud  měl člověk milující mámu, něžnou, pozornou, vždycky k dispozici, mazlivou, ráznou i laskavou, spravedlivou a schopnou říci i „ne“, dostal tak parádní výbavu. Moje máma je taková. A taková byla Maria. Jestli ale tvá matka nebyla taková, jakou jsi chtěl mít, tím spíše a  více se obracej k Marii!

 

Zpracováno podle knihy „Setkání s Marií“ od Guy Gilberta - kněze

pařížského podsvětí.  Vydalo Karmelitánské nakladatelství 2002

 

 

Kontakt

Římskokatolická farnost sv. Petra a Pavla, apoštolů
Hradní 19
Nový Hrádek
549 22

+420 731 598 858